Schedule for the 16th Cine Las Americas

Tuesday, April 16th
Stateside theatre
8:00 PM Blancanieves Blancanieves Pablo Berger New Releases
 
Wednesday, April 17th
Alamo Drafthouse Village
1:30 PM Medio minuto Half a Minute David Norris Panorama Short Films
with: Las cosas como son Things the Way They Are Fernando Lavanderos Panorama Feature Films
4:00 PM A Mão que Afaga The Comforting Hand Gabriela Amaral Almeida Narrative Shorts Competition
with: I Am a Director I Am a Director Javier Colón Narrative Feature Competition
7:00 PM 3 3 Pablo Stoll Ward New Releases
9:45 PM Mejor no hablar de ciertas cosas Porcelain Horse Javier Andrade Narrative Feature Competition
Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)
2:00 PM PANORAMA SHORT FILM SHOWCASE
Luminaris Luminaries Juan Pablo Zaramella Panorama Short Films
Don Sabás Don Sabás Juan Manuel Zuñiga Panorama Short Films
Porno Star Porno Star Yashim Bahamonde, Nelson Mendoza Panorama Short Films
Quince años Fifteen years Liliana Torres Panorama Short Films
Rodri Rodri Franco Lolli Panorama Short Films
Un mundo para Raúl A World for Raul Mauro Mueller Panorama Short Films
4:00 PM Paal Child Christoph Müller, Victor Vargas Villafuerte Documentary Shorts Competition
with: Goudougoudou Goudougoudou Pieter Van Eecke, Fabrizio Scapin Documentary Feature Competition
6:00 PM The Language of Love The Language of Love Marie Clements Documentary Shorts Competition
with: El cuaderno de barro The Clay Diaries Isaki Lacuesta Documentary Feature Competition
8:00 PM A Mexican Sound A Mexican Sound Roy Germano Documentary Shorts Competition
with: El alcalde The Mayor Emiliano Altuna, Diego Enrique Osorno, Carlos Rossini Documentary Feature Competition
 
Thursday, April 18th
Alamo Drafthouse Village
1:30 PM Cebú Cebu Pablo Belaubre Narrative Shorts Competition
with: El mal del sauce The Evil Willow Sebastián Sarquís Panorama Feature Films
4:00 PM El efecto K. El montador de Stalin The K Effect. Stalin’s Editor Valentí Figueres Narrative Feature Competition
7:00 PM Reviens-moi Return to Me Tracy Rector Narrative Shorts Competition
with: Delusions of Grandeur Delusions of Grandeur Iris Almaraz, Gustavo Ramos Narrative Feature Competition
9:45 PM Las Mañanitas Las Mañanitas Gabriella Moses Panorama Short Films
with: A última vez que vi Macau The Last Time I Saw Macao João Pedro Rodrigues, João Rui Guerra da Mata New Releases
Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)
2:00 PM ¡Adiós Padresitos! ¡Adiós Padresitos! Javier Macipe Panorama Short Films
with: Calle del arte A Street for the Arts Viviane Blumenschein Panorama Feature Films
4:00 PM Clases de baile Dance Classes Katarzyna Michalak Documentary Shorts Competition
with: Há Tourada na Aldeia Facing the Bull's Eyes Pedro Sena Nunes Documentary Feature Competition
6:00 PM Filme para Poeta Cego Film for a Blind Poet Gustavo Vinagre Documentary Shorts Competition
with: Yo, indocumentada I, Undocumented Andrea Baranenko Documentary Feature Competition
8:00 PM Una historia para los Modlin A Story for the Modlins Sergio Oksman Documentary Shorts Competition
with: O Céu Sobre os Ombros The Sky Above Sergio Borges Documentary Feature Competition
Jones Auditorium at the Ragsdsale Center, St. Edwards University
7:00 PM Corazon del Cielo, Corazon de la Tierra Heart of Earth, Heart of Sky Eric Enrico Black and Frauke Sandig Panorama Feature Films
Stateside Theatre
4:00 PM El sueño de Lu The Dream of Lu Hari Sama Panorama Feature Films
7:00 PM Pude ver un puma Could See a Puma Eduardo “Teddy” Williams Narrative Shorts Competition
with: Carrière, 250 metros Carrière: 250 Meters Juan Carlos Rulfo New Releases
10:00 PM Despierta Wake Up Fran Moreno Panorama Short Films
with: Polvo Dust Julio Hernández Cordón New Releases
 
Friday, April 19th
Alamo Drafthouse Village
1:30 PM La Noria The Waterwheel Karla Castañeda Narrative Shorts Competition
with: La segunda muerte The Second Death Santiago Fernández Calvete Narrative Feature Competition
4:00 PM La mujer rota The Broken Woman Jeremias Segovia Narrative Shorts Competition
with: Nove Crônicas para um Coração aos Berros Nine Chronicles for a Screaming Heart Gustavo Galvão Narrative Feature Competition
7:00 PM La navaja de Don Juan Tom Sanchez New Visions/Works in Progress
9:45 PM Zombi Zombie David Moreno Narrative Shorts Competition
with: Hasta nunca Hasta nunca Mark Street Narrative Feature Competition
Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)
2:00 PM Sousa On The Rez: Marching to the Beat of A Different Drum Sousa On The Rez: Marching to the Beat of A Different Drum Cathleen O'Connell Panorama Short Films
with: Fraylandia Frayland Sebastián Mayayo, Ramiro Ozer Ami Panorama Feature Films
4:00 PM La montaña The Mountain Tabaré Blanchard, Iván Herrera Panorama Feature Films
6:00 PM The Unique Ladies The Unique Ladies Gloria Morán Documentary Shorts Competition
with: Smoke Traders Smoke Traders Jeff Dorn Co-Director: Catherine Bainbridge Documentary Feature Competition
8:00 PM Pichangueros Kickabouters Alejandro Hernandez Documentary Shorts Competition
with: Habana muda Eric Brach Documentary Feature Competition
Jones Auditorium at the Ragsdsale Center, St. Edwards University
7:00 PM A Última Estação The Last Stop Marcio Curi Panorama Feature Films
Stateside theatre
4:00 PM Elefante blanco White Elephant Pablo Trapero New Releases
7:00 PM Hijos de las nubes: La última colonia Sons of the Clouds Alvaro Longoria New Releases
10:00 PM La noche de enfrente Night Across the Street Raúl Ruiz New Releases
 
Saturday, April 20th
Alamo Drafthouse Village
11:00 AM Lovelocked Lovelocked Rebecca Rodriguez Hecho en Tejas
with Blood Cousins Blood Cousins Regan Arevalos, Larry Garza, Jess Castro, Comedia A Go-Go Hecho en Tejas
1:30 PM Route 22 Route 22 Malina Panovich Hecho en Tejas
with Dreamer Dreamer Jesse Salmeron Hecho en Tejas
4:00 PM Path of Souls Path of Souls Jeremy Torrie New Releases
7:00 PM A Red Girl's Reasoning A Red Girl's Reasoning Elle-Máijá Tailfeathers Narrative Shorts Competition
with Nos vemos, Papá See You, Dad Lucía Carreras Narrative Feature Competition
9:45 PM Regina Regina Javier Ávila Panorama Short Films
with: Chalán Gofer Jorge Michel Grau Panorama Short Films
Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)
11:30 AM Sosúa: Make a Better World Sosúa: Make a Better World Peter Miller, Renée Silverman Panorama Feature Films
1:00 PM EMERGENCIA SHOWCASE (not in screening order)
Emergencia Youth Film Competition

Atrapado Trapped Facundo Ferreyra, Júlia De Paz, Roger Torres, Bruna Picas Emergencia Youth Film Competition

Corriger le tableau Correcting the chalkboard Ensemble for the respect of diversity Emergencia Youth Film Competition

Cupcakes Cupcakes SuperFly 2012 Group 1 Emergencia Youth Film Competition

Feeling the Drift Feeling the Drift Daniel Panchevre Emergencia Youth Film Competition

Forever Yours Forever Yours Anna Clark Emergencia Youth Film Competition

Home Home Tanisha Garner Emergencia Youth Film Competition

La joie de vivre The Joy of Living Jérémy Vassiliou Emergencia Youth Film Competition

Mixed Signals Mixed Signals Steven Martinez Emergencia Youth Film Competition

No Excuses No Excuses Lennon Maldonado Emergencia Youth Film Competition
Reversal Reversal Jeremy Hung Emergencia Youth Film Competition

Siblings Siblings Leo Aguirre Emergencia Youth Film Competition

Spoken Like a True Woman Spoken Like a True Woman Marissa Luna-Padron Emergencia Youth Invited Film

Thank you Thank you Jelenny Clark Emergencia Youth Film Competition

The Birthday The Birthday Maezy Dennie, Medina Dennie, Xstine Cook, Zaiyah Dennie Emergencia Youth Film Competition

The Run Around The Run Around Alejandro Pena Emergencia Youth Film Competition
Waiting Waiting Mia Mendez Emergencia Youth Film Competition

When I Met Dottie When I Met Dottie Maezy Dennie, Medina Dennie, Zaiyah Dennie, Xstine Cook Emergencia Youth Film Competition

White Washed White Washed Caytlyn Isham Emergencia Youth Film Competition

Wish upon a star Wish upon a star Russel Ratt Emergencia Youth Film Competition
4:00 PM The REDress REdress Project The REDress REdress Project Tina Keeper Panorama Short Films
with: Campo abierto Open Field Juan Carlos Martín Panorama Feature Films
6:00 PM Saya: Dance and Survival in an Afro-Bolivian Village Saya: Dance and Survival in an Afro-Bolivian Village Beret Strong Documentary Shorts Competition
with: Cuéntame de Bia Tell Me about Bia Andrea Franco Documentary Feature Competition
8:00 PM Lord of Miracles Lord of Miracles Christopher Newman, Patricia Alvarez Astacio Documentary Shorts Competition
with: Young Lakota Young Lakota Marion Lipschutz, Rose Rosenblatt Documentary Feature Competition
Jones Auditorium at the Ragsdsale Center, St. Edwards University
12:00 PM The Chile Film (La Sangre Rojo y Verde de Nuevo Mexico) The Chile Film (La Sangre Rojo y Verde de Nuevo Mexico) Kelly Brinn Urig Panorama Short Films
with: My Village, My Lobster My Village, My Lobster Joshua Wolff Panorama Feature Films
2:00 PM Niños de la Memoria Children of Memory María Teresa Rodríguez Panorama Feature Films
3:30 PM Justicia para mi hermana Justice for My Sister Kimberly Bautista Panorama Feature Films
Stateside Theatre
1:00 PM The 6th World The 6th World Nanobah Becker Panorama Short Films
with: Los mejores temas Greatest Hits Nicolás Pereda New Releases
4:00 PM Xico + Xana Xico + Xana Francisco Morgado Panorama Short Films
with: Colegas Buddies Marcelo Galvão New Releases
7:00 PM O Som ao Redor Neighboring Sounds Kleber Medonça Filho New Releases
10:00 PM I for NDN I for NDN Darryl Nepinak & Clint Enns Panorama Short Films
with: De jueves a domingo Thursday till Sunday Dominga Sotomayor New Releases
 
Sunday, April 21st
Alamo Drafthouse Village
11:00 AM HECHO EN TEJAS SHORT FILM SHOWCASE Hecho en Tejas

Trapitos Sucios Dirty Laundry Sharon Arteaga Hecho en Tejas

Southmost U.S.A. Southmost U.S.A. Trish Dalton Hecho en Tejas

Para Mi Hermano For My Brother Kevin Burke Hecho en Tejas

Bordando la frontera The Border Rene Rhi Hecho en Tejas

Flutter Flutter Sam Lerma Hecho en Tejas

Susana Almanza: The Life of an Activist Susana Almanza: The Life of an Activist Andrea Zarate Hecho en Tejas

They Make Noise like Feathers They Make Noise like Feathers Alvaro Torres Hecho en Tejas
1:30 PM Estrella del Sur Southern Star Gabriel González Rodríguez Narrative Feature Competition
4:00 PM La noche anuncia la aurora Night Announces Dawn Gerard Uzcategui Narrative Shorts Competition
with: La jubilada The Retiree Jairo Boisier Narrative Feature Competition
Jones Auditorium at the Ragsdsale Center, St. Edwards University
12:00 PM RUTZ - Global Generation Travel RUTZ - Global Generation Travel António Caetano Faria Panorama Feature Films
2:00 PM Mi Amiga Bety My Friend Bety Diana Garay Panorama Feature Films
Stateside Theatre
1:00 PM Los Scavengers Valente Rodriguez New Visions/Works in Progress
4:00 PM El salto de la princesa Princess Falls Joy Penroz Narrative Shorts Competition
with: Las acacias Pablo Giorgelli New Releases
8:00 PM 7 cajas 7 Boxes Juan Carlos Maneglia, Tana Schémbori New Releases