Schedule for the 15th Cine Las Americas Film Festival

 

Tuesday, April 24

Alamo Drafthouse South Lamar

7:00 PM Alguien ha visto a Lupita? Have You Seen Lupita? Gonzalo Justiniano New Releases
10:00 PM Alguien ha visto a Lupita? Have You Seen Lupita? Gonzalo Justiniano New Releases
 

Wednesday, April 25




Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)

2:00 PM Northern Haze: Living the Dream
Northern Haze: Living the Dream
Derek Aqqiaruq Panorama Documentary Shorts

Vou Rifar Meu Coração
I Will Raffle off My Heart
Ana Rieper Panorama Documentary Features
4:00 PM Guañape Sur
Guañape Sur
János Richter Panorama Documentary Shorts

Madres 0,15 el minuto
Mothers, 15 Cents a Minute
Marina Seresesky Panorama Documentary Features
6:30 PM Los nueve infiernos
Nine Hells
Abril Schmucler Documentary Shorts Competition

La palabra en el bosque
The Word in the Woods
Jeffrey Gould, Carlos Henriquez Documentary Feature Competition
8:15 PM Memorias del viento
Guiding Sight
Katherina Harder Sacre Documentary Shorts Competition

Olhe Pra Mim de Novo
Look at Me Again
Claudia Priscilla, Kiko Goifman Documentary Feature Competition

Alamo Drafthouse South Lamar

12:30 PM Matador on the Road
Matador on the Road
Alexis Morante Narrative Shorts Competition

Música campesina
Country Music
Alberto Fuguet Narrative Feature Competition
1:00 PM Amaqqut Nunaat
The Country of Wolves
Neil Christopher Narrative Shorts Competition

Under My Nails
Under My Nails
Arí Maniel Cruz Narrative Feature Competition
3:30 PM Gisela
Gisela
Felipe Sholl Narrative Shorts Competition

Every Emotion Costs
Every Emotion Costs
Darlene Naponse Narrative Feature Competition
4:00 PM El invierno de los raros
The Winter of the Odd Ones Out
Rodrigo Guerrero Panorama Narrative Features
6:30 PM Mar blindado
Shielded Sea
Gerard Uzcátegui Narrative Shorts Competition

Las malas intenciones
The Bad Intentions
Rosario Garcia-Montero Narrative Feature Competition
7:00 PM José e Pilar
Jose and Pilar
Miguel Gonçalves Mendes New Releases
9:30 PM Sobre la estepa
These Wild Plains
Ty Roberts Narrative Shorts Competition

De caravana
Clubbing
Rosendo Ruiz Narrative Feature Competition
10:00 PM Sangue do Meu Sangue
Blood of My Blood
João Canijo New Releases

St. Edward's University



7:00 PM All She Can
All She Can
Amy Wendel Hecho en Tejas
 

Thursday, April 26th



Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)

2:00 PM Cerro Rico, Tierra Rica
Cerro Rico, Tierra Rica
Juan Vallejo Panorama Documentary Features
4:00 PM Robert's Paintings
Robert's Paintings
Shelley Niro Panorama Documentary Features
5:00 PM The Thick Dark Fog
The Thick Dark Fog
Randy Vasquez Panorama Documentary Features
6:30 PM pt.es
pt.es
Pedro Sena Nunes Documentary Shorts Competition

Nikkei
Nikkei
Kaori Flores Yonekura Documentary Feature Competition
8:30PM Hit Me with Music
Hit Me with Music
Miquel Galofré Documentary Feature Competition

Alamo Drafthouse South Lamar




12:30 PM El pescador
The Fisherman
Samantha Pineda Sierra Narrative Shorts Competition

Cápsulas
Capsules
Verónica Riedel Narrative Feature Competition
1:00 PM La huída
The Runaway
Victor Carrey Panorama Narrative Shorts

La hora cero
The Zero Hour
Diego Velasco Panorama Narrative Features
3:30 PM Toy Soldiers
Toy Soldiers
José Yapur Narrative Shorts Competition

Dia de Preto
Day of Black
Marcial Renato, Marcos Felipe Delfino, Daniel Mattos Narrative Feature Competition
4:00 PM The Night of the Moon Has Many Hours
The Night of the Moon Has Many Hours
Mauricio Arango Panorama Narrative Shorts

Burros
Donkeys
Odín Salazar Flores Panorama Narrative Features
6:30 PM Amaqqut Nunaat
The Country of Wolves
Neil Christopher Narrative Shorts Competition

Under My Nails
Under My Nails
Arí Maniel Cruz Narrative Feature Competition
7:00 PM Bonsái
Bonsai
Cristián Jiménez New Releases
9:30 PM Pescadora
Fisherwoman
Daniel Enrique García Narrative Shorts Competition

El lenguaje de los machetes
Machete Language
Kyzza Terrazas Narrative Feature Competition
10:00 PM The "Gift"
The "Gift"
Terril Calder Panorama Narrative Shorts

Sal
Salt
Diego Rougier New Releases

St. Edward's University



7:00 PM Con mi corazón en Yambo
With My Heart in Yambo
María Fernanda Restrepo Panorama Documentary Features
 

Friday, April 27




Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)


12:00 PM Por fin parió Paula
It's About Time, Paula
Patricia Alvarez Astacio, Christopher Newman Panorama Documentary Shorts

El destello
The Flicker
Gabriel Szollosy Panorama Documentary Features
2:00 PM The Renaissance of Mata Ortiz
The Renaissance of Mata Ortiz
Scott Petersen Panorama Documentary Features
4:00 PM A Wild Idea
A Wild Idea
Veronica Moscoso Documentary Shorts Competition

Yakuaya / La esencia del agua
Water Essence
Marcelo Castillo Documentary Feature Competition
6:00 PM Paraíso
Paraíso
Nadav Kurtz Documentary Shorts Competition

Morir de pie
Die Standing Up
Jacaranda Correa Documentary Feature Competition
8:00PM Espectadores
Spectators
Roger Villarroya Documentary Shorts Competition

La maleta mexicana
The Mexican Suitcase
Trisha Ziff Documentary Feature Competition

Alamo Drafthouse South Lamar




12:30 PM Child of the Desert
Child of the Desert
Iliana Sosa Narrative Shorts Competition

Camera obscura
Camera obscura
Maru Solores Narrative Feature Competition
1:00 PM El invierno de los raros
The Winter of the Odd Ones Out
Rodrigo Guerrero Panorama Narrative Features
3:30 PM Los teleféricos
The Cable Cars
Federico Actis Narrative Shorts Competition

La llamada
The Call
Stefano Pasetto Narrative Feature Competition
4:00 PM

The Creator's Game: The Quest for Gold and the Fight for Nationhood


The Creator's Game: The Quest for Gold and the Fight for Nationhood


Candace Maracle Panorama Documentary Shorts



Without a Net
Without a Net
Kelly Richardson New Releases
6:30 PM Gisela
Gisela
Felipe Sholl Narrative Shorts Competition

Every Emotion Costs
Every Emotion Costs
Darlene Naponse Narrative Feature Competition
7:00 PM Balanços e Milkshakes
Swings and Milkshakes
Erick Ricco, Fernando Mendes Panorama Narrative Shorts

El estudiante
The Student
Santiago Mitre New Releases
9:30 PM Matador on the Road
Matador on the Road
Alexis Morante Narrative Shorts Competition

Música campesina
Country Music
Alberto Fuguet Narrative Feature Competition
10:00 PM Juan y La Borrega
Juan and La Borrega
J. Xavier Velasco Panorama Narrative Shorts

Meu País
My Country
Andre Ristum New Releases
 

Saturday, April 28th

Emma S. Barrientosmo Mexican American Cultural Center (MACC)

11:30 PM Precious Knowledge Precious Knowledge Ari Palos Panorama Documentary Features
1:00 PM Emergencia Youth Film Program
4:00 PM Esas voces que curan Voices that Heal Delia Ackerman, Heather Greer Documentary Shorts Competition
La mudanza The Move Tatiana Lorca Documentary Feature Competition
6:00 PM Up Heartbreak Hill Up Heartbreak Hill Erica Scharf Documentary Feature Competition
8:00PM Brigada intramuros Intra-Walls Brigade Cláudia Alves Vasconcelos Documentary Shorts Competition
El árbol de las fresas The Strawberry Tree Simone Rapisarda Casanova Documentary Feature Competition

Alamo Drafthouse South Lamar



11:00 AM Para vivir To Live Juan A. Izaguirre Hecho en Tejas

The XY Zone The XY Zone Kathryn Morrissey, Paloma Gonzalez Hecho en Tejas

Canción del cuerpo Song of the Body Andrew Segovia, Gabriela Alcalá Hecho en Tejas
11:30 AM Mar blindado Shielded Sea Gerard Uzcátegui Narrative Shorts Competition

Las malas intenciones The Bad Intentions Rosario Garcia-Montero Narrative Feature Competition
1:45 PM Lilia Lilia Sam Lerma Hecho en Tejas

Hombre y tierra Man and Earth Christian Cisneros Hecho en Tejas
2:15 PM Misawac Kâwi Na'wapamitin Until We Meet Again Gail Maurice Panorama Narrative Shorts

Mosquita y Mari Mosquita y Mari Aurora Guerrero New Releases
4:30 PM La siesta The Nap Kate Hartnoll Panorama Narrative Shorts

Gordo, calvo y bajito Fat, Bald, Short Man Carlos Osuna New Releases
5:00 PM El pescador The Fisherman Samantha Pineda Sierra Narrative Shorts Competition

Cápsulas Capsules Verónica Riedel Narrative Feature Competition
7:15 PM Aquí entre nos Between Us Patricia Martínez de Velasco New Releases
7:45 PM Los teleféricos The Cable Cars Federico Actis Narrative Shorts Competition

La llamada The Call Stefano Pasetto Narrative Feature Competition
10:00 PM En la ciudad (Xoco) In the City (Xoco) Raúl Sanabria Panorama Narrative Shorts

Extraterrestre Extraterrestrial Nacho Vigalondo New Releases
10:30 PM Toy Soldiers Toy Soldiers Jose Yapur Narrative Shorts Competition

Dia de Preto Day of Black Marcial Renato, Marcos Felipe Delfino, Daniel Mattos Narrative Feature Competition
 

Sunday, April 29

Alamo Drafthouse South Lamar



11:00 AM Open Your Eyes Open Your Eyes Adolfo R. Mora Hecho en Tejas

In the Shadow In the Shadow Nicole Elmer Hecho en Tejas
11:30 AM Sobre la estepa These Wild Plains Ty Roberts Narrative Shorts Competition

De caravana Clubbing Rosendo Ruiz Narrative Feature Competition
1:45 PM Martyris Martyris Luis Felipe Hernández Alanís Panorama Narrative Shorts

Baby Shower Baby Shower Pablo Illanes New Releases
2:15 PM Pescadora Fisherwoman Daniel Enrique Garc'a Narrative Shorts Competition

El lenguaje de los machetes Machete Language Kyzza Terrazas Narrative Feature Competition
4:30 PM GABI GABI Zoé Salicrup-Junco Panorama Narrative Shorts

Los viejos The Parents Martín Boulocq New Releases
5:00 PM Child of the Desert Child of the Desert Iliana Sosa Narrative Shorts Competition

Camera obscura Camera obscura Maru Solores Narrative Feature Competition
8:00 PM O Palhaço The Clown Selton Mello New Releases