Thursday, April 21 – Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)

04:00 - 6 PM Emergencia Youth Film Competition


Thursday, April 21 – Alamo Drafthouse South Lamar

07:00 PM Marimbas del infierno Marimbas from Hell Julio Hernández Cordón Guatemala
09:45 PM Retratos en un mar de mentiras Portraits in a Sea of Lies Carlos Gaviria Colombia
Opens with: Lupano Leyva Lupano Leyva Felipe Gómez Mexico

Friday, April 22 – Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)

01:00 PM La reina del pueblo The Queen of the People Juan Andrés Bello Venezuela
Opens with: Canción de toquilla A Song of Toquilla You Decide Javier Andrade Ecuador
03:00 PM Documentary Shorts Competition Showcase



Dreams Awake Dreams Awake Kevin Gordon, Rebekah Meredith USA

Soldados da Borracha Rubber Soldiers Cesar Garcia Lima Brazil

Se Meu Pai Fosse de Pedra If My Father Were Made of Stone Maria Camargo Brazil

El ring y sus titanes The Ring and Its Titans Miko Meloni Bolivia/Italy
06:30 PM El Gallo: Niño Gallo El Gallo: Pepe Kid Sergio Carvajal USA
08:00 PM Hecho en Tejas Short Film Showcase



Time For A Hero Time For A Hero James Stevens USA

Our Guadalupe Our Guadalupe Chelsea Hernandez, Juan Elizondo, Lacey Triplett USA

After Iraq After Iraq Sascha Weiss USA

¿Tacos o Tacos? ¿Tacos or Tacos? Robert Lemon USA

Vanilla: The Sacred Orchid Vanilla: The Sacred Orchid Curtis Craven Mexico/USA

The Dreamers The Dreamers Paloma Gonzalez, Harry Lindner USA

Kidnappeando Kidnappeando Norbi Zylberberg Mexico/USA

Friday, April 22 – Alamo Drafthouse South Lamar

04:00 PM El agua del fin del mundo The Water at the End of the World Paula Siero Argentina
Opens with: Efecto dominó Domino Effect Gabriel Gauchet Cuba/Germany
04:30 PM Complexo - Universo Paralelo Complexo - Parallel Universe Mário Patrocínio Portugal/Brazil
Opens with: Si seguimos vivos If We Stay Alive Juliana Fanjul Espinoza Mexico/Cuba
07:00 PM El edificio de los chilenos The Chilean Building Macarena Aguiló Marchi, Susana Foxley Chile/Cuba/France/Netherlands
07:30 PM Habana Eva Havana Eva Fina Torres Cuba/Venezuela/France
Opens with: Luna Moon Raúl Cárdenas, Rafael Cárdenas Mexico
09:45 PM Te creís la más linda...(pero erís la más puta) You Think You Are the Prettiest...(But You Are the Sluttiest) Ché Sandoval Chile
Opens with: ¡Una carrerita, doctor! A Doctor's Job Julio O. Ramos Peru/USA

Saturday, April 23 – Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)

01:00 PM New Children/New York New Children/New York Gisela Sanders Alcántara USA/Chile/Guatemala/Mexico/Puerto Rico
02:30 PM New Children/New York Compilation New Children/New York Compilation New Children/New York Youth Group USA/Ecuador/Puerto Rico/Dominican Republic/Mexico/Aruba/Colombia
04:00 PM Arroz con leche: K Ool Utial K Kuxtal Rice Pudding: K Ool Utial K Kuxtal Byrt Wammack Weber, Ana Rosa Duarte Mexico
05:00 PM Tongues of Stone Tongues of Stone Jason Blalock Argentina/USA
06:30 PM Blattángelus Blatangelus Araceli Santana Lancón Mexico
08:00 PM Contrary Warrior: The Life and Times of Adam Fortunate Eagle Contrary Warrior: The Life and Times of Adam Fortunate Eagle John Ferry USA
Opens with: Columbus Day Legacy Columbus Day Legacy Bennie Klain USA

Saturday, April 23 – Alamo Drafthouse South Lamar

01:00 PM Prometeo deportado Deporting Prometeo Fernando Mieles Ecuador
01:00 PM Hands of God Hands of God Carlos Corral USA
04:00 PM Habla Texas Habla Texas Alberto Ferreras USA
Opens with: Día de los Muertos: A Day for the Living Día de los Muertos: A Day for the Living Trina Bardusco USA
04:00 PM A Alegria The Joy Felipe Bragança, Marina Meliande Brazil
Opens with: Gato encerrado Cat in a Box Peque Varela Spain/Argentina
06:30 PM Nostalgia de la luz Nostalgia for the Light Patricio Guzmán Chile/France/Spain/Germany
07:00 PM Go For It! Go For It! Carmen Marron USA
Opens with: Cincuenta Fifty Manuela Montoya Colombia/Cuba
09:45 PM On the Ice On the Ice Andrew Okpeaha MacLean USA
Opens with: Shimásání Shimásání Blackhorse Lowe USA

Saturday, April 23 – Blue Starlite Mini-urban Drive-in

11:00 PM Humanimal Humanimal Francesc Morales Chile

Sunday, April 24 – Alamo Drafthouse South Lamar

12:30 PM Gestación Gestation Esteban Ramírez Costa Rica
Opens with: La noche y el universo The Night and the Universe Gabriel Lizama Chile
01:00 PM Hermoso silencio Beautiful Silence Jorge A. Jimenez USA
03:30 PM Verano de Goliat Summer of Goliath Nicolas Pereda Mexico/Canada
Opens with: Por que las babosas no comen sal Why Slugs Don't Like Salt José Corral Spain
04:00 PM Gone Hollywood Gone Hollywood Demetrius Navarro USA
06:30 PM Morrer Como um Homem To Die Like a Man João Pedro Rodrigues Portugal/France
07:00 PM Jean Gentil Jean Gentil Laura Amelia Guzmán, Ismael Cárdenes Dominican Republic/Mexico/Germany
Opens with: La pelota de fútbol The Soccer Ball Laura González Fernández Spain/Uruguay
10:00 PM A tiro de piedra A Stone's Throw Away Sebastián Hiriart Mexico

Monday, April 25 – Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)

01:00 PM La salsa cubana La Salsa Cubana Eric Joseph Johnson, Sarita Streng USA/Cuba
Opens with: Vecino Neighbor Argenis Mills Cuba/Dominican Republic/Brazil
03:00 PM Konün wenu: La entrada al cielo The Threshold to Heaven Francisco Javier Toro Lessen Chile
Opens with: Ukuku Ukuku - The Bear Man Gaston Vizcarra Peru
06:00 PM María en tierra de nadie Maria in Nobody's Land Marcela Zamora Chamorro El Salvador/Guatemala/Mexico

Red Casas del Migrante Scalabrini Network of Scalabrini Migrant Houses Marcela Moran Guatemala/Mexico
08:00 PM Historia de un día The Story of a Day Rosana Matecki Venezuela
04:00 PM Master Class Go For It! Carmen Marron
07:00 PM Electrodomésticos, El frío misterio Electrodomesticos, The Cold Mystery Sergio Castro San Martin Chile

Monday, April 25 – St. Edward's University

07:00 PM Brother Towns/Pueblos Hermanos Brother Towns/Pueblos Hermanos Charles D. Thompson; Jr., Michael Davey, Margaret Morales USA

Monday, April 25 – Alamo Drafthouse South Lamar

04:00 PM Por tu culpa It's Your Fault Anahí Berneri Argentina/France
Opens with: Corazón de perro Dog Heart Ismael Nava Alejos Mexico
04:30 PM Seguir siendo: Café Tacvba Being: Café Tacvba Ernesto Contreras, José Manuel Craviotto Mexico
Opens with: Bombito chin chin tira el pie Bombito Chin Chin Tira El Pie Alberto Gajardo Araneda Chile
07:00 PM La mirada invisible The Invisible Eye Diego Lerman Argentina
Opens with: Pantocrator: El Cristo emperador Pantocrator: The Christ Emperor Mauricio Grez Traverso Chile
07:30 PM Des-autorizados Un-Authorized Elia K. Schneider Colombia/Venezuela
Opens with: La mina de oro Gold Mine Jacques Bonnavent Mexico
10:00 PM Bala mordida Bitten Bullet Diego Muñoz Mexico

Tuesday, April 26 – Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)

01:00 PM Much'Tal Jedz "Cuando hablamos, lo hacemos una sola vez" Much'Tal Jedz "When We Speak, We Only Do So Once" Byrt Wammack Weber Mexico
02:00 PM Entre paredes de agua
Between Water Walls Rosa Martha Fernández Mexico
03:00 PM Avenida Brasília Formosa Defiant Brasilia Gabriel Mascaro Brazil
04:00 PM Master Class: Andres Martinez Rios Jean Gentil

06:00 PM Boys of Summer Boys of Summer Keith Aumont USA/Curaçao
Opens with: Mañana Tomorrow Felipe Holguin Colombia
08:00 PM La hija natural Love Child Leticia Tonos Dominican Republic/Puerto Rico
Opens with: The Big Deal The Big Deal Lucy Rodriguez USA
07:00 PM TL-1: Mi reino por un platillo volador My Kingdom for a Flying Saucer Tetsuo Lumière Argentina

Tuesday, April 26 – St. Edward's University

07:00 PM No Meio do Rio Entre as Árvores Within the River among the Trees Jorge Bodanzky Brazil

Tuesday, April 26 – Alamo Drafthouse South Lamar

03:30 PM Tin Tan Tin Tan Francesco Taboada Tabone Mexico
04:00 PM Miss Tacuarembó Miss Tacuarembó Martín Sastre Uruguay/Argentina/Spain
Opens with: Ofelia Ofelia Anita Sinkovic Spain
06:30 PM La vida útil A Useful Life Federico Veiroj Uruguay
07:00 PM Una hora más en Canarias With or Without Love David Serrano Spain
09:30 PM Os Inquilinos The Tenants Sérgio Bianchi Brazil

Tuesday, April 26 – Blue Starlite Mini-urban Drive-in

11:00 PM El hada buena: Una fábula peronista The Good Fairy: A Peronist Tale María Laura Casabé Argentina

Wednesday, April 27 – Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)

01:00 PM The Myth of Time The Myth of Time Jaguar X Guatemala/USA
Opens with: Aranceles Tariffs Melo Viana, Sandro Fernandez Brazil
03:00 PM Rosa patria Rose Homeland Santiago Loza Argentina
04:00 PM Master Class: Sergio Carvajal El Gallo: Pepe Kid

06:00 PM El perro del hortelano Dog in the Manger Renzo Zanelli Peru
Opens with: The Secret Friend The Secret Friend Flavio Alves Brazil/USA
07:00 PM Incidente Incident Mariano Cattaneo Argentina
08:00 PM Trust: Second Acts in Young Lives Trust: Second Acts in Young Lives Nancy Kelly USA

Wednesday, April 27 – Alamo Drafthouse South Lamar

03:30 PM En los pasos de Abraham In the Footsteps of Abraham Daniel Goldberg Lerner Mexico
04:00 PM Hipólito Hipolito Teodoro Ciampagna Argentina
06:30 PM Down for Life Down for Life Alan Jacobs USA
07:00 PM Dos hermanos Brother and Sister Daniel Burman Argentina
09:45 PM TL-2: La felicidad es una leyenda urbana Happiness is an Urban Legend Tetsuo Lumière Argentina

Thursday, April 28 – Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)

01:00 PM Um Dia com Frederico Morais A Day with Frederico Morais Guilherme Coelho Brazil
Opens with: Periferias interiores Internal Outskirts Sergio García Locatelli Spain/Peru
03:00 PM La Isla - Archive einer Tragödie La Isla - Archives of a Tragedy Uli Stelzner Germany/Guatemala
04:00 PM Master Class: Trina Calderon Down for Life


Thursday, April 28 – Alamo Drafthouse South Lamar

03:00 PM Documentary Competition Winners


06:00 PM Narrative Competition Winners


09:45 PM La vida de los peces The Life of Fish Matías Bize Chile