Schedule

2009 Film Festival Schedule

Cine Las Americas is pleased to announce the official schedule and full program for the 12th Cine Las Americas International Film Festival.

Read more: 2009 Film Festival Schedule

 

Paramount Theatre

7:00 PM All Inclusive Rodrigo Ortúzar Lynch Chile, Mexico
 

MACC

4:00 PM Emergencia
6:00 PM Profesión cinero The Cinero Hugo Gamarra Etcheverry Paraguay
7:15 PM La danza de la pluma: Fe, sacrificio y tradición La Danza de la Pluma: Faith, Sacrifice and Tradition Armando Espinosa Prieto USA

Little Caughnawaga: To Brooklyn and Back
Reaghan Tarbell Canada
9:00 PM Kanien’kehá:ka - Living the Language
Paul Rickard, Tracey Deer Canada

 

Regal Metropolitan 10

2:00 PM Crude
Joe Berlinger USA, Ecuador
4:00 PM El año del cerdo The Year of the Pig Claudia Calderón Cuba

El baño del Papa The Pope’s Toilet César Charlone, Enrique Fernández Uruguay, Brazil, France
6:00 PM Polillas Moths Pedro Touceda Spain

La mujer sin cabeza The Headless Woman Lucrecia Martel Argentina, France, Italy, Spain
8:00 PM Cunaro Creole Fish Alexandra Henao Venezuela

Postales de Leningrado Postcards from Leningrad Mariana Rondón Venezuela
10:00 PM Pedro e o capitán Pedro and the Captain Pablo Iglesias Spain

 

Regal Metropolitan 11

4:00 PM The Ballad of Esequiel Hernández Kieran Fitzgerald USA
6:00 PM Conversations II
Marianela Vega Oroza Peru, USA

El General
Natalia Almada USA, Mexico
8:00 PM O Homem que Engarrafava Nuvens The Man Who Bottled Clouds Lírio Ferreira Brazil
10:00 PM Amnesia Amnesia Gonzalo Justiniano Chile

 

MACC

4:00 PM 13 Pueblos en defensa del agua el aire y la tierra 13 Pueblos: Defending Water, Air and Land Francesco Taboada Tabone Mexico
5:15 PM Diário de Sintra Sintra’s Diary Paula Maria Gaitán Brazil
7:00 PM Shopping to Belong
Irene Sosa USA

Ánimas perdidas Lost Souls Monika Navarro Mexico, USA
9:00 PM The Other Side of Immigration The Other Side of Immigration Roy Germano USA

 

Regal Metropolitan 10

2:00 PM La buena vida - SCREENING CANCELLED
The Good Life - SCREENING CANCELLD
Andrés Wood Chile
4:00 PM Leonera Lion’s Den Pablo Trapero Argentina, South Korea, Brazil
6:00 PM La ventana The Window Carlos Sorín Argentina
8:00 PM Sleep Dealer
Alex Rivera USA, Mexico
10:00 PM Gasolina
Julio Hernandez Cordón Guatemala
11:59 PM
Breaking Nikki Hernán Findling Argentina

 

Regal Metropolitan 11

4:00 PM Things We Do For Love Don Gray USA

Cruzando Crossing Michael Escamilla, Mando Alvarado USA
6:00 PM Náufragos: Vengo de un avión que cayó en las montañas Stranded: I’ve Come From a Plane That Crashed in the Mountains Gonzalo Arijón Uruguay, France
8:00 PM Pachamama
Eryk Rocha Brazil
10:00 PM Coronación Coronation Silvio Caiozzi Chile
 

MACC

12:00 PM Los herederos The Inheritors Eugenio Polgovsky Mexico
2:00 PM 2 de Noviembre 2nd of November Cezil Reed USA

Básicamente un pozo The Hole Thing Grupo Humus (Agu Grego, Ignacio Laxalde, Federico Barroso Lelouche, Ber Chese) Argentina
4:00 PM Extranjero
(RCI Short)
Foreigner Diego Sarmiento
Peru
Georgina's Magic Wand (RCI Short)
Eliza Capri Nicaragua, Brazil

Un fragmento de intimidad (RCI Short)
A Fragment of Intimacy
Juan Daza
Canada
Bracero Stories Patrick Mullins USA
6:00 PM Our Lady of Guadalupe
Andrew Larason, Mark Kendall USA

A Arvore da Música The Music Tree Otavio Juliano Brazil
8:00 PM Grissi Siknis: La enfermedad mágica de la selva Grissi Siknis: The Magic Illness of the Rain Forest Enrique Ruiz-Skipey Mexico, Nicaragua, Spain

 

Regal Metropolitan 10

12:00 PM Polillas Moths Pedro Touceda Spain

La mujer sin cabeza The Headless Woman Lucrecia Martel Argentina, France, Italy, Spain
2:00 PM Historias de fútbol Soccer Stories Andrés Wood Chile
4:00 PM El año del cerdo The Year of the Pig Claudia Calderón Cuba

El baño del Papa The Pope’s Toilet César Charlone, Enrique Fernández Uruguay, Brazil, France
6:00 PM La espera The Wait Pablo Tamez Mexico

Simples Mortais Mere Mortals Mauro Giuntini Brazil
8:00 PM Cinco días sin Nora Nora’s Will Mariana Chenillo Mexico
10:00 PM Perro come perro Dog Eat Dog Carlos Moreno Colombia

 

Regal Metropolitan 11

12:00 PM Mi vida dentro My Life Inside Lucía Gajá Mexico
2:00 PM Hecho en Tejas Showcase

Los ojos de Javier
The Eyes of Javier
Sergio Carvajal
USA

Duplex

Yvonne Alvarado
USA

The Light Grey People

Sarah Garrahan, Daniel Hill
USA

Exiled in America

Angela Torres Camarena
USA

Road to Tlacotepec

Berndt Mader
USA
4:00 PM Documentary Short Showcase

American/Sandinista

Jason Blalock
USA

Diario del fin
Diary of the End
Alejandro Ramírez
Peru

Waiting for Women

Estephan Wagner
United Kingdom

Dossiê Rê Bordosa
The Rê Bordosa Dossier
Cesar Cabral
Brazil
6:00 PM Crude
Joe Berlinger USA, Ecuador
8:00 PM Un tigre de papel Paper Tiger Luis Ospina Colombia
10:00 PM El Chacotero Sentimental The Sentimental Teaser
Cristián Galaz Chile
11:59 PM
Sangre eterna
Eternal Blood
Jorge Olguín
Chile
 

Regal Metropolitan 10

12:00 PM Leonera Lion’s Den Pablo Trapero Argentina, South Korea, Brazil
2:00 PM La fiebre del loco Loco Fever Andrés Wood Chile, España, México
4:00 PM Narrative Short Showcase

Aseo general
Cleaning Up
Paulina Costa Chile

Como todo el mundo
Like Everybody Else
Franco Lolli France, Colombia

Saliva

Esmir Filho Brazil

No me pidas que no lo lamente
Don’t Ask Me Not To Be Sorry Constanza Fernández Chile

Danzak

Gabriela Yepes Perú, USA
6:00 PM El cielo, la tierra y la lluvia - SCREENING CANCELLED
The Sky, the Earth, and the Rain - SCREENING CANCELLED
José Luis Torres Leiva Chile, France, Germany
8:00 PM Casimiro
Sergio Rabczuk USA

El nido vacío Empty Nest Daniel Burman Argentina, Spain, France, Italy
10:00 PM Señas particulares Distinguishing Features Kenya Márquez Mexico

El truco del manco Handless Trick Santiago Zannou Spain

 

Regal Metropolitan 11

12:00 PM Conversations II
Marianela Vega Oroza Peru, USA

El General
Natalia Almada USA, Mexico
2:00 PM La Minaccia The Threat Luca Bellino, Silvia Luzi Italy, Venezuela
4:00 PM Fotógrafos Photographers Pablo Trujillo Nova Cuba, Chile

Cachao: Uno Mas
Dikayl Rimmasch USA
6:00 PM Unidad 25 - (moved to Regal Metro 10)
Unit 25 - (moved to Regal Metro 10)
Alejo Hoijman Argentina
8:00 PM Close to Home
Theo Rigby USA

Intimidades de Shakespeare y Victor Hugo Shakespeare and Victor Hugo's Intimacies Yulene Olaizola Mexico
10:00 PM Sexo con amor Sex With Love Boris Quercia Chile
 

MACC

4:00 PM Diario del fin Diary of the End Alejandro Ramírez Peru

La revelación de nosotros mismos The Revelation of Ourselves Gerardo Panero Argentina
6:00 PM The Least of These
Clark Lyda, Jesse Cunningham USA
7:30 PM Children of the Amazon
Denise Zmekhol USA, Brazil
9:00 PM Los días sin Joyce (un diario imaginario) Days Without Joyce (An Imaginary Diary) Anna Soler, Agustín Oso Tapia Mexico

 

Regal Metropolitan 14

2:00 PM Cunaro Creole Fish Alexandra Henao Venezuela

Postales de Leningrado Postcards from Leningrad Mariana Rondón Venezuela
4:00 PM La ventana The Window Carlos Sorín Argentina
6:00 PM Cinco días sin Nora Nora’s Will Mariana Chenillo Mexico
8:00 PM Lake Tahoe
Fernando Eimbcke Mexico
10:00 PM Taxi para tres A Cab for Three Orlando Lübbert Chile

 

Alamo Village

7:00 PM O Som e o Resto Sound and the Rest André Lavaquial Brazil

Pindorama: A Verdadeira História dos Sete Anões Pindorama: The True Story of the Seven Dwarves Roberto Berliner, Lula Queiroga, Leo Crivellare Brazil
9:45 PM Solos Descendents Jorge Olguín Chile
 

Regal Metropolitan 14

2:00 PM Sleep Dealer
Alex Rivera USA, Mexico
4:00 PM O Homem que Engarrafava Nuvens The Man Who Bottled Clouds Lírio Ferreira Brazil

6:00 PM

El deseo The Desire Marie Benito Mexico

Conozca la cabeza de Juan Pérez Meet the Head of Juan Pérez Emilio Portes Mexico
8:00 PM Chimbumbe
Antonio Coello Colombia, Mexico, India

Parque vía
Enrique Rivero Mexico
10:00 PM Promedio rojo
Nicolás López Chile

 

Alamo Ritz

7:00 PM Santos Nicolás López Chile, Japan, Spain

 

Alamo Village

7:00 PM Animation Showcase

including: Dossiê Rê Bordosa



9:45 PM FilmeFobia FilmePhobia Kiko Goifman Brazil
 

Regal Metropolitan 14

2:00 PM El cielo, la tierra y la lluvia The Sky, the Earth, and the Rain
José Luis Torres Leiva Chile, France, Germany
4:00 PM Señas particulares Distinguishing Features Kenya Márquez Mexico

El truco del manco The Handless Trick Santiago Zannou Spain
6:00 PM La buena vida The Good Life
Andrés Wood Chile
8:00 PM The Outlaw & The Porno Queen
Alex Ferrari USA

Juan Frances: Live
Amy French USA
10:00 PM Lo bueno de llorar About Crying Matías Bize Chile, Spain

 

Alamo Village

7:00 PM Luca
Rodrigo Espina Argentina
9:45 PM Tony Manero
Pablo Larraín Chile, Brazil
 

Alamo South Lamar

7:00 PM Arráncame la vida Tear This Heart Out Roberto Sneider Mexico, Spain